الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل و تاثیر آن بر سئو سایت

الگوریتم های گوگل

گوگل دارای الگوریتم های جست و جوی متنوعی است که هر یک جهت مقاصد و کارکرد های مختلفی بوده  ولی در مجموع هدف همگی آنها بصورت کلی انتخاب بهترین وب سایت ها جهت نمایش در صفحه نتایج جستجوی کاربر است. از جمله، الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم مرغ مگس خوار و …

شرکت گوگل به عنوان یکی از برترین موتور های جستجو که تمام تمرکز آن بر روی جستجوی کاربر است باید شرایطی را ایجاد کند که کاربرانی که از این موتور جستجو استفاده می کنند در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسند. به کلیه تکنیک ها و روشهایی که در داخل و خارج از وب سایت انجام می شود که باعث شده جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو ارتقا یابد سئو گفته می شود. اکنون دیگر الگوریتم های گوگل به یک زبان ملی در سراسر وب تبدیل شده اند

الگوریتم مرغ مگس خوار

البته همواره وب سایت هایی هستند که برای دستیابی به رتبه های برتر در موتور جستجوی گوگل و بهینه سازی سایت همچنین آوردن کلمات کلیدی خود به صفحه اول گوگل از روش های نادرستی استفاده می کنند ولی الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم مرغ مگس خوار که توسط تیم برنامه نویسان شرکت گوگل دائما به روز رسانی می شوند وظیفه دارند با این کار غیر اخلاقی مقابله کنند.

الگوریتم مرغ مگس خوار یا hummingbird

حتما تا حالا برایتان پیش آمده است، هنگامی که در گوگل به دنبال چیزی گشته اید نمونه هایی از کلمات کلیدی پرتکرار توسط موتور جست و جو گوگل به شما پیشنهاد می شود. الگوریتم مرغ مگس خوار بر روی آن دسته از کلمات کلیدی تمرکز دارد که کاربران آنها را جست و جو می کنند و هیچ کاری به رتبه شما در بررسی ها ندارد. گوگل این الگوریتم را بزرگترین تحول دنیای جست و جوی اینترنتی از سال 2001 دانسته است.

ولی چرا اسم مرغ مگس خوار ؟

گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را جهت افزایش  دقت و سرعت نتایج جست و جو، توسعه داده است. چه نماد بهتری از مرغ مگس خوار برای سرعت و دقت؟! مرغ مگس خوار قادر است با سرعتی نزدیک به 54 کیبومتر در ساعت حرکت کند؛ البته این سرعت، چیزی از دقت این پرنده کم نمی‌کند چرا که این پرنده در حال حرکت با این سرعت هم می تواند حشرات در حال پرواز را شکار ‌کند. الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل هم دقیقا با چنین ویژگی‌هایی ساخته شده.

لگوریتم مرغ مگس خوار چطور کار می کند ؟

هدف نهایی گوگل از توسعه تمای الگوریتم‌هایش، کسب رضایت کاربرانش در جست و جو ها می باشد. الگوریتم‌های مختلفی که در طول سالیان، طراحی و توسعه یافتند تا بتوانند سوال یا عنوانی که کاربر جست و جو می‌کند را درک کند و سپس بهترین و مرتبط ‌ترین موضوع را به کاربر نمایش دهد. با این حال با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن جست و جوی صوتی، موتور‌های جست و جو، با چالشی جدید رو به رو شدند. در واقع دیگر تنها درک معنی کلمات و گشتن به دنبال آن، در مجموعه‌ای از مقالات و وبسایت‌ها در اینترنت کافی نبود! لازم بود تا موتورهای جست و جو به خوبی معنای کلمات و جمله را درک کنند تا بتوانند نتایج درستی را به کاربر نمایش دهند. مثالا شما جستجو می‌کنید “فست فود های شهر رشت” و مرغ مگس خوار سریع دست به کار می‌شود و کلمات دیگری را هم که از نظر معنایی به کلمات “فست فود ” و “رشت” نزدیکند در نظر می‌گیرد.

الگوریتم مرغ مگس خوار

مثلاً برای فست فود کلمات ” رستوران”، “غذا”، “غذای بیرون بر” ، “پیتزا” و”همبرگر” و برای کلمۀ رشت، مناطق نزدیک رشت  مهم در نظر گرفته می‌شوند. با این کار شما می‌توانید نتایج مختلفی مانند بهترین های رشت، در سفر به رشت چی بخوریم؟ رستوران های رشت و لیستی از این دست را در نقشه ببینید.

بعد از انجام این فرآیند نوبت به الگوریتم‌ها می‌رسد تا بهترین نتیجه جست و جو را پیدا کنند. در گذشته مفهوم یک جمله یا عبارت را درک نمی‌کردند و تمامی تمرکز الگوریتم‌ها بر روی کلمات کلیدی بود. اما با توسعه الگوریتم مرغ مگس خوار، گوگل این چالش را حل کرد . این الگوریتم به معنای جملات و پاراگراف‌ها دقت می‌کند و به این ترتیب محتواهایی که پر از کلمات کلیدی اما با کیفیت پایین هستند، از نتایج جست و جو حذف می‌شوند.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو سایت

یکی از اهداف کلیدی الگریتم مرغ مگس خوار بهبود رضایت کاربران است. اما برای رسیدن به این هدف، گوگل باید یک سری اطلاعات از رفتار کاربر را در سیستم خود ثبت کند. خبر خوب اینست که شما می‌توانید با رعایت قوانینی که مرغ مگس خوار وضع کرده، سئوی سایت خود را بهبود ببخشید. اما برای این بهبود چه کارهایی باید انجام دهید؟

الگوریتم مرغ مگس خوار

-استفاده از کلمات کلیدی و عبارت های توصیفی

شما نباید در محتوای سایت یا متن مقاله خود مدام یک کلمه کلیدی را تکرار کنید؛ بلکه بهتر است، از مترادف‌ و عبارات کلیدی طولانی استفاده کنید. به عنوان مثال زمانیکه در مورد کریستوفر نولان می‌نویسید، می‌توانید با استفاده از عباراتی مانند “کارگردان با بیشترین نامزدی اسکار ” و “کارگردان فیلم های سه گانه بتمن و میان ستاره ای” مفهوم مورد نظر خود را به کاربر و گوگل منتقل کنید، بدون آنکه مدام نام این فرد  را تکرار کرده باشید.همچنین استفاده از عبارات هم‌معنی یا هم‌خانواده شانس شما را برای گستردگی کلمات کلیدی و کسب جایگاه افزایش می‌دهد. بعنوان مثال عبارت‌های اتومبیل/خودرو، کادو/هدیه، خرید/فروش رستوران/کافی شاپ از نظر گوگل مفهوم کاملا یکسانی را انتقال می دهند و می‌توانند در متن صفحه جایگزین شوند. به این کار اصطلاحا مفهوم‌گرایی در تولید محتوا می‌گوییم.

– نشانه گذاری استاندارد(schema)

برای انتقال مفهوم محتوای خود به گوگل ، نیاز دارید که به زبان خودش با او صحبت کنید. این همان زبان نشانه‌گذاری گوکل است که استفاده از آن تاثیر زیادی بر روی بهبود سئو سایت داشته و باعث بهبود ارتباط موتورهای جستجو با سایت و درک بهتر آن می شوند. قطعاً درک بهتر صفحات سایت به نفع کاربرست و با رعایت قوانین موتورهای جستجو و سایر اصول سئو می توان رتبه خوبی در موتورهای جستجو کسب کرد.

استفاده گوگل از الگوریتم‌های مختلف جهت درک موضوع صفحه است . حال اگر شما از سیستم نشانه‌گذاری مثلا در یک سایت معرفی و دانلود فیلم استفاده کنید به راحتی درک خواهد کرد که این صفحه در مورد معرفی و نقد فیلم است یا فضایی برای فروش فیلم. نشانه‌گذاری استاندارد به شما کمک می‌کند صفحات مختلفی مانند مقاله، محصول، فیلم، روش طبخ ، دوره آموزشی ، رستوران ها، وقایع و رویدادها و … را به گوگل معرفی کرده و محل قرار گیری اطلاعات ارزشمند  مانند عنوان، قیمت، سال تولید، موجودی و … را مشخص کنید.

  • – افزایش زمان حضور کاربر در سایت و کاهش نرخ پرش

اگر می خواهید  وبسایت شما توسط گوگل جایگاه خوبی بدست آورده و همینطور خوشایند الگوریتم مرغ مگس خوار هم باشد، به رفتار مخاطب خود اهمیت دهید. چطور؟ یکی از فاکتورهای مهم برای گوگل مدت زمان حضور کاربر در صفحه وبسایت است پس سعی کنید اینفوگرافی‌ها،نقل و قول  ویدئو و حتی بخش‌های ساده‌ای مثل گراف، جدول، نمودار و گفت و گو های چالشی را به محتوای سایت خود اضافه کنید تا نرخ پرش سایت را کاهش داده و کاربر خود را متقاعد کنید که زمان بیشتری در سایت شما بگذراند (به این مفهوم bounce rate می گویند).

البته الگوریتم Rank Brain که در ارتباط و همکاری مستقیم با مرغ مگس خوار است تلاش می‌کند تا رفتار کاربر هنگام جستجو را بررسی کرده و میزان رضایت آن‌ها از نتایج را تخمین بزند. در واقع تمام الگوریتم های گوگل کنار هم کار می کنند تا بهترین نتیجه را به شما تحویل دهند.

در این مقاله سعی شد بطور خلاصه  اطلاعات کامل و جامعی به علاقه مندان دنیای سئو درباره الگوریتم مرغ مگس خوار ارائه شود  تا با آگاهی و درک بهترازالگوریتم های گوگل بتوانید نتایج مطلوب تری در توسعه وبسایت خود داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا