تکنیک های ناب افزایش سرعت سایت

از مهم‌ترین کارها برای بهینه‌سازی سایت، افزایش سرعت سایت است. یک سایت خوب با ساختار عالی و محتوای هدفمند را تصور کنید. کاربران برای دسترسی به محتوا، سایت را بارگیری می‌کنند. اگر سایت کند باشد، در ورود افراد، افت قابل توجهی ایجاد می‌شوند و مقدار بازدید کم می‌شود. اگر رقیب شما سایت سریع‌تری داشته باشد مشتریان برای ورود به به صفحه او ترغیب بیشتری نشان می‌دهند. این مطلب به بررسی تکنیک‌های عالی برای بالابردن سرعت سایت می‌پردازد.

راه های بالابردن سرعت سایت

بیشتر مردم از هاست اشتراکی ارزان برای پس‌انداز سایت استفاده می‌کنند. در این شیوه تا اندازه موجود در سرور، تعدادی وب‌سایت در آن قرار می‌گیرد. در این نوع هاست، سایت در بیشتر مواقع در دسترس اما گاهی سرعت بارگیری آن کند است.  این امر سبب می‌شود تا کاربران بدون خرید محصول سایت را ترک کنند. نیاز کاربران این است که در زمان کمی بتوانند به هدف خود در سایت دست پیدا کنند. این هدف می‌تواند خرید کالا یا خواندن یک متن برای دریافت اطلاعات باشد. در ادامه، روش‌هایی برای افزایش سرعت سایت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

افزایش سرعت سایت با کاهش درخواست‌های HTTP

صفحه وب برای عملکرد و ارائه، نیازمند یک فایل است. این فایل‌ها شامل  HTML, CSS, Java Script، تصاویر و فونت‌ها هستند که هرکدام به درخواست HTTP  به‌صورت جدا نیازمندند. تعداد بیشتر درخواست‌های HTTP  سبب بارگیری آهسته‌تر صفحه می‌شود. بسیاری از طراحان وب به سرعت صفحه سایت توجهی نمی‌کنند. برای بیشتر موضوعات چند فایل  CSSو جاوا اسکریپت بارگذاری می‌شود که عملیات بارگیری بعضی از آن‌ها مانند Font Awesome  از سرور دیگری انجام می‌شود. این امر باعث می‌شود که مدت‌زمان بارگذاری صفحه بیشتر شود.

استفاده از اسلش پایانی  Trailing Slash

منظور از اسلش پایانی، اسلشی است که در انتهای URL قرار دارد. با حذف‌کردن Trailing Slash از لینک‌هایی که به صفحات داده شده است تأثیر بدی بر سرعت صفحه می‌گذارد. اگرURL  فاقد اسلش پایانی باشد سرور به‌دنبال فایلی به‌نام آن می‌گردد. درصورت پیدانشدن فایل، ازURL  به‌عنوان فهرست استفاده می‌کند و در فهرست به جستجوی فایل پیش‌فرض می‌پردازد.

فعال کردن فشرده سازی Gzip

فعال‌کردن فشرده‌سازی GZIP  در کاهش مدت‌زمان بارگیری فایل‌های HTML, CSS, و Java Script مؤثر است و سبب می‌شود که آن‌ها به‌صورت فایل فشرده کوچک دانلود شوند و پس‌از ارسال به مرورگر از حالت فشرده خارج می‌شوند. تمام مرورگرها از GZIP پشتیبانی می‌کنند و به‌صورت خودکارGZIP  را برای درخواست‌های HTTP پردازش می‌کنند.

 فعال کردن حافظه مرورگر  Cash

فعال‌کردن حافظه پنهان مرورگر سبب می‌شود تا عناصر صفحه در مرورگر بازدیدکنندگان ذخیره شود. بنابراین، دفعه بعد که کاربران از سایت بازدید ‌کنند، مرورگر بدون ارسال درخواست HTTP این عمل را برای هر مورد ذخیره‌شده‌ای انجام می‌دهد. پس‌از بارگیری صفحه اول و ذخیره‌کردن عناصر آن در حافظه مرورگر باید عناصر جدید را در صفحه‌های بعدی بارگیری کرد. این عمل سبب کاهش تعداد فایل‌های مورد نیازی می‌شود که در یک جلسه باید بارگیری شوند.

 کوچک کردن (Minify) فایل‌های CSS و  JS

کوچک‌کردن فایل جاوا اسکریپت و CSS  سبب ازبین‌رفتن فضای سفید درون فایل می‌شود. این عمل اندازه فایل را کوچک‌تر می‌کند و زمان بارگیری صفحه را کم می‌کند. در نتیجه سبب افزایش سرعت صفحه می‌شود. برای این عمل ابزارهای آنلاین وجود دارند که یک فایل را به نسخه کوچک‌شده تبدیل کنند.

 بهینه سازی فایل‌های رسانه

سیستم مدیریت محتوای جدید مانند وردپرس آپلود تصاویر را آسان‌تر کرده‌ است. بیشتر افراد به‌راحتی عکس می‌گیرند و آن را انتقال می‌دهند. بدون این‌که بدانند اندازه تصویر باید 4 برابر از حد لازم بزرگتر باشد. بهینه‌سازی فایل رسانه‌ای سایت سرعت صفحه را افزایش می‌دهد.

استفاده از CDN و کش برای افزایش سرعت سایت

با استفاده از کش، سرور می‌تواند یک کپی ثابت از صفحه‌های سایت ذخیره کند. از این روش، صفحه‌ وب به مرورگر بازدیدکننده سریع‌تر ارسال می‌شود.CDN  سبب می‌شود تا کپی‌ها در سرور‌های جهان توزیع شوند. درنهایت مرورگر، سرور آن‌ها را از نزدیک‌ترین سرور دریافت می‌کند.

بهینه سازی جدول پایگاه داده

دیتابیس سبب ذخیره داده‌های سایت می‌شود. تصاویر، نوشته‌ها و فایل‌های صوتی در این قسمت قرار دارند. یکی از مشکلات ذخیره‌سازی فایل‌ها در پایگاه داده، حذف داده‌ها در سایت و ماندگاری آن‌ها در دیتابیس است. چنین شرایطی سبب افزونگی داده‌ها در پایگاه داده می‌شود و با گذشت زمان داده‌ها در این قسمت باقی می‌مانند که کاربر به آن‌ها نیازی ندارد.

در سایت وردپرس می‌توان برای مدیریت داده‌های دیتابیس از پلاگین‌ها استفاده کرد. بهترین افزونه‌های وردپرس جهت این امر، WP-Optimize و WP-DBManager است.

تقسیم کردن نظرهای درج شده در سایت

محتواهای درج‌شده در سایت توسط کاربران مختلفی قابل مشاهده هستند. این دیده‌شدن باعث می‌شود تا افراد زیادی درمورد مطلب مورد نظر نظرهای خود را به‌اشتراک بگذارند. نظرهای کاربران در سایت روی سئو، مشاهده سایت و برندینگ آن تأثیر بسزایی دارد. زیادبودن این نظرات سبب کاهش سرعت سایت می‌شود. برای افزایش سرعت سایت باید این نظرات تقسیم‌بندی شوند و تعداد مشخصی از آن‌ها در صفحه نشان داده شوند.

منظور از سرعت سایت چیست

منظور از سرعت سایت، مدت‌زمانی تحت‌ عنوان Page load time جهت بارگیری سایت است که صفحه وب در مرورگر به مخاطب نشان داده می‌شود. سرعت هر صفحه تنها بر همان صفحه تأثیر می‌گذارد. برای سنجش آن معیارهای گوناگونی وجود دارد اما درحال‌حاضر، معیار اصلی سنجش توسط گوگل  core web vitals است.

اهمیت افزایش سرعت سایت در چیست

از جنبه‌های منفی پیشرفت تکنولوژی، کم‌کردن ظرفیت تحمل انسان‌ها و افزایش توقع آن‌ها است. این امر در فضای مجازی خصوصا در افزایش سرعت لود سایت به‌خوبی قابل درک است. در دهه اول سال 2000 میلادی، زمان لود سایت‌ها حدود 30 ثانیه بود اما با پیشرفت تکنولوژی این زمان به‌اندازه 5 ثانیه کاهش پیدا کرد.

هر ثانیه تأخیر در هنگام بارگذاری سایت سبب افزایش نرخ بانس ریت تا 32 درصد می‌شود. از دلایل مهم اهمیت این موضوع می‌توان به بهبود رنکینگ سایت، کاهش نرخ بانس ریت، افزایش رضایت کاربران و ارتقاء رتبه سایت اشاره کرد.

چطور حافظه پنهان سایت می‌تواند در افزایش سرعت سایت تأثیر بگذارد

زمانی که مرورگر منبع استاتیک را در صفحه ذخیره می‌کند یک کپی محلی از منبع را در کش (حافظه پنهان) خود ذخیره می‌کند. سرور ارائه‌دهنده فایل می‌تواند سبب شود که مرورگر در مدت‌زمان مشخصی فایل را کش کند. افزونه‌های کش طولانی به بخش کش دستور می‌دهند که این فایل‌ها در زمان بیشتری ذخیره شوند.

با توجه به سیاست سایت، کش برای منبعی خاص، هنگامی که کاربر دوباره از صفحه بازدید می‌کند، مرورگر، نسخه کش محلی ارائه می‌دهد. این سبب افزایش سرعت سایت می‌شود. فایل‌هایی که کش کوتاهی دارند توسط سرور در بازدیدهای دوباره بارگذاری می‌شوند که این عمل سبب سرعت پایین سایت می‌شود.

جمع‌بندی

افزایش سرعت سایت در دریافت رتبه بهتر و تبدیل بازدیدکنندگان به خریدار تأثیر بسزایی دارد. برای داشتن یک سایت سریع باید بازدهی و رشد آن زیاد باشد. سرعت سایت از المان‌های مهم جهت افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل، بالارفتن میزان فروش و افزایش راحتی کاربران است. استفاده از CDN، فعال‌کردن کش‌های سایت و هاست قدرتمند در بهبود سایت و وضعیت ایده‌آل آن مؤثر است.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =

اسکرول به بالا