سئو محتوا چیست؟ (Content SEO)

سئو محتوا چیست؟ (Content SEO)

بهینه سازی محتوا یا سئو محتوا، به معنی تولید محتوایی است که برای کاربران و موتورهای جستجو جذاب باشد. اما چگونه؟! از دید موتورهای جستجو، مفهوم سئو محتوا تمام روش‌های سئو و تکنیک‌هایی است که باعث می‌شود محتوای شما به راحتی برای ربات‌های خزنده قابل شناسایی و خواندن باشد و همچنین ساختار مناسبی داشته باشد. از دید کاربران، سئو محتوا به معنی فراهم کردن محتوای با کیفیت به صورت مستمر است، به گونه‌ای که پاسخگوی نیازهای آن‌ها باشد. در صورتی که کاربر سوالی داشته باشد، محتوای شما باید بهترین پاسخ را در اختیار کاربر بگذارد.

مزایای سئو محتوا شگفت انگیزند! – گرفتن رتبه

سئوی محتوا با رتبه بندی سایت شما ارتباط مستقیم دارد. هر چه رتبه شما در نتایج جست‌وجو بهتر باشد، احتمال دیده شدن شما هم بیشتر است. اغلب کاربران به صفحاتی که در نتایج جست‌وجوی برتر قرار دارند، توجه می‌کنند و رتبه بالا در جست‌وجوهای گوگل باعث می‌شود که یک چهارم کاربران هیچگاه به صفحه دوم نتایج جست‌وجو نروند. پس از سئوی محتوا برای بهبود کسب و کارتان بهره گیرید.

افزایش ترافیک سایت با محتوا

رتبه بالا به معنای ترافیک بیشتر است؛ به طور خاص، صفحاتی که در رتبه بالا قرار دارند، حدود 32 درصد کلیک‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. اصلی‌ترین عامل افزایش ترافیک سایت نیز سئوی محتوا قدرتمند است.

افزایش اعتبار وب سایت

اعتبار وب‌سایت شما بر اساس کیفیت محتوا، مرتبط بودن، قابل‌اعتماد بودن، به‌روز و مفید بودن آن محاسبه می‌شود. رعایت اصول سئو و بهینه‌سازی محتوا به شما کمک می‌کند که به عنوان یک منبع قابل اعتماد، شناخته شوید و اعتبار سایت خود را رشد دهید.

ایجاد تجربه‌ای خوب برای کاربران با محتوای سئو شده

بهینه‌سازی محتوا با استفاده از تکنیک‌های سئو محتوا باعث می‌شود که استفاده از وب‌سایت شما آسان شود و یک تجربه خوب برای کاربران خلق شود. برای مثال، استفاده از روش‌هایی مانند طراحی ریسپانسیو، فاصله‌دهی مناسب بین لینک‌ها، استفاده از تصاویر مرتبط و با کیفیت، استفاده از ویدئو، بخش‌بندی مقالات برای راحت خواندن، ارائه اطلاعات موثق و منحصربه‌فرد و سایر فاکتورهای مرتبط، به کاربران شما کمک می‌کند تا تجربه‌ی بهتری در ارتباط با وب‌سایت شما داشته باشند.

سئوی محتوا چیست؟

هدف از انتشار محتوا چیست؟

هدف از انتشار محتوا بسیار مهم است. انتشار محتوا تنها برای پر کردن وبلاگ سایت شما، هدف درستی نیست. برای داشتن محتوای مفید و جذاب، باید اهداف خود را برای انتشار محتوا مشخص کنید و روی سئو محتوا سایت خود فکر کنید. مهم‌ترین اهدافی که می‌توانید با انتشار محتوا دنبال کنید کسب رتبه در صفحات نتایج جست‌وجو است.

انتشار محتوای بهینه شده با استراتژی های سئو محتوا باعث می‌شود که در رتبه‌بندی گوگل و بینگ بهتر عمل کنید و در نتیجه، بیشتر دیده شوید. محتوای خوب می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان خود را به مشتریان احتمالی تبدیل کنید. با ارائه محتوای جذاب و مفید مطمئن باشید کسب و کارتان پیشرفت قابل توجهی خواهد کرد.

برای سئوی محتوا چیکار کنم؟

آموزش سئو محتوا در تولید محتوای بهینه شده حائز اهمیت است و شامل چند اصل اساسی است که بکارگیری آن‌ها نیاز به زحمت زیادی ندارد. در ادامه، اصول مهم سئوی محتوا را برایتان شرح داده ایم.

موضوع محتوای خود را انتخاب کنید.

باید موضوعی را برای تولید محتوا انتخاب کنید که مخاطب هدف شما به آن نیاز دارد و در راستای آن برای سئو کردن محتوای سایت خود اقدام کنید.

نکته: تولید محتوای زرد را فراموش کنید و هرگز سمت آن نروید. به یاد داشته باشید محتوا باید برای مخاطب نفع داشته باشد تا در پیشرفت سئوی سایت شما نتیجه دهد.

استفاده از کلمات کلیدی هدفمند

تحقیق درباره کلمات کلیدی باید همواره ابتدای فرآیند نوشتن باشد. تولید محتوا سئو شده در کنار تحقیق درباره کلمات کلیدی بسیار اهمیت دارد.

اجتناب از تولید محتوای غیر اصولی

بهتر است برنامه‌ای براساس یک مجموعه کلمات کلیدی برای سئو محتوای سایت تدوین کنید تا از ابتدا خود را بر روی مسیر موفقیت قرار دهید.

استفاده از URL های مناسب

URL های بلند به طور معمول توسط الگوریتم گوگل دارای محتوای کم اهمیت شناخته می‌شود پس این نکته را جهت بهبود سئو سایت در نظر داشته باشید.

انتخاب عنوان مناسب

عنوان صفحه یکی از مهم‌ترین عناصر سئو محتوا است، بنابراین حتماً آن را بهینه‌سازی کنید. استفاده از کلیدواژه هدف در عنوان را فراموش نکنید. حداکثر طول عنوان باید کمتر از 60 کاراکتر باشد.

بهینه‌سازی Heading 1 ( تگ H1 )

H1 باید عنوان اصلی صفحه باشد و در آن از کلیدواژه اصلی به همراه عبارات توضیحی مهم استفاده کنید. البته استفاده از کلیدواژه هدف به تنهایی هم مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بهتر است جهت سئو کردن محتوای سایت آن را تا جای ممکن غنی کنید.

استفاده از نشان تاریخ به‌روز

به‌روز بودن مطلب در سئوی محتوا بسیار مهم است و استفاده از نشان تاریخ در صفحه نشان می‌دهد که مطلب سایت شما جدید است. این را بدانید که کاربران معمولاً روی نتایج بدون نشان تاریخ کلیک نمی‌کنند.

کلیدواژه هدف در پاراگراف اول

بهتر است کلیدواژه اصلی را در نخستین پاراگراف صفحه قرار داد. البته اصلاً تلاش نکنید کلمات کلیدی را به طور غیرطبیعی در محتوا قرار دهید. استفاده از کلیدواژه هدف باید به صورت طبیعی و منطقی باشد تا از پلن سئو محتوای هدفمند خارج نشوید.

بهینه‌سازی Heading 2 ( تگ h2 )

بهینه‌سازی برچسب‌های عنوان H2 یا حتی H3 تا H6 را در سئوی محتوای سایت پشت گوش نیندازید. برچسب‌های عنوان دارای سلسله‌مراتبی هستند، که عنوان H1 به عنوان مهم‌ترین آنها شناخته می‌شود و تا انتهای صفحه باید به ترتیب اهمیت از برچسب‌های H2 تا H6 استفاده کنید.

البته نیازی نیست کلمات کلیدی را در همه عناوین H2 قرار دهید؛ با این حال، می‌توانید از شکل تغییر یافته کلمات کلیدی یا کلمات هم کانسپت استفاده کرده و تلاش کنید پیام اصلی را منتقل کنید.

مفاهیم سئو محتوا

استفاده از تصاویر و ویدئو برای سئو کردن محتوای سایت

گنجاندن تصاویر و ویدئو در محتوا تأثیر مثبتی بر زمان حضور کاربر در سایت شما دارد. با افزودن ویدئو و تصاویر (شامل اینفوگرافیک و نمودارها)، محتوا را خواندنی‌تر و جذاب‌تر می‌سازید. بدون شک، محتوایی که همراه با تصاویر است، افراد را بیشتر جذب می‌کند تا زمانی که محتوا فقط شامل متن باشد.

دکمه‌های به ‌اشتراک‌گذاری رسانه‌ها

در محتوای صفحه مورد نظر، دکمه‌های به‌اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید؛ این کار باعث می‌شود که خوانندگان به راحتی محتوای شما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. این روش ساده اما مؤثری برای افزایش دیده شدن محتواست. حتما این نکته را هنگام سئو کردن محتوا خود در نظر داشته باشید.

محتوای آموزشی و منحصربه‌فرد

اهمیت بسیاری دارد که محتوای شما، به عنوان محتوای آموزشی تا حد ممکن جامع باشد تا کاربران را راضی کرده و پاسخ سوالاتشان در حوزه مربوط را تا حد ممکن دریافت کنند. البته همیشه استثناهایی مانند اطلاعیه‌های خبری وجود دارند که روال آن‌ها به کلی متفاوت بوده و اصلن نباید طولانی نوشته شوند.

در کل همواره سعی کنید محتوایی استثنایی و کاربردی را منتشر کنید که به نیازها و مشکلات کاربران پاسخ دهد.

مهم ترین نکات در سئوی محتوا

سعی کنید قبل از انتشار محتوا، به رعایت نکات زیر توجه ویژه داشته باشید.

مخاطبان

در هنگام نوشتن محتوا سئو شده، به راحتی مخاطبان خود توجه کنید و با زبان ساده و قابل فهم برای آن‌ها بنویسید. از استفاده زیاد اصطلاحات تخصصی خودداری کنید.

گیرایی محتوا

برای آسان‌تر خواندن محتوا توسط کاربر، از پاراگراف‌ها، جملات کوتاه، عناصر ضمیمه، خط‌های بولد، لیست‌های شماره دار و نقل قول استفاده کنید. هدف از این کار، افزایش خوانایی و قابلیت هضم محتوا به راحتی هرچه تمام‌تر است. این نکات ریز از مهم ترین ارکان سئو محتوا سایت هستند.

اصلاح خطاها

خیلی مهم است که محتوای شما بدون اشکالات املایی و دستوری نگارشی باشد. پیشنهاد می‌کنیم پس از نوشتن، متن را توسط فرد دیگری بررسی و اصلاح کنید تا اطمینان حاصل کنید محتوای سایت شما کاملا بهینه سازی شده است.

صحت محتوا

محتوای شما باید با واقعیت‌ها مطابقت داشته باشد. قبل از قبول کردن ادعاها و آمارها، منابع آن‌ها را بررسی کرده و از معتبر بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

از جملات و پاراگراف‌های کوتاه استفاده کنید

با این کار محتوای شما برای مخاطب کسل کننده نخواهد بود و کاربران با نگاه اجمالی به محتوا جذب آن می‌شوند. البته فراموش نکنید که اطلاعات کلیدی را در ابتدای هر پاراگراف ذکر کنید زیرا از اصول سئو محتوا به شمار می رود.

سوالات متداول در حوزه سئوی محتوا

در ادامه سعی کردیم به ابهامات و سوالات رایج در زمینه ی سئوی محتوا بپردازیم.

همه چیز در مورد سئوی محتوا

چه تعداد کلمه باید در یک محتوای سئو شده استفاده شود؟

عدد دقیقی برای تعداد کلمات مورد نیاز یک مقاله سئو شده وجود ندارد. الگوریتم‌های گوگل عمدتاً به اصالت، کیفیت و ارتباط محتوا توجه می‌کنند نه زیاد بودن کلمات. در حالت کلی، پوشش دادن یک موضوع از زوایای مختلف باعث افزایش تعداد کلمات مقاله خواهد شد و احتمال کسب جایگاه بهتری در رتبه‌بندی را دارا خواهد بود.

Long Tail Keyword  یا کلمه کلیدی دم دراز در سئوی محتوا چیست؟

وقتی تعداد سیلابس های عبارت کلیدی بیشتر از 3 می‌شود، آن عبارت کلیدی به عنوان لانگ تیل شناخته می‌شود. بیشتر افرادی فکر می‌کنند کلمات کلیدی طولانی مفید نیستند و عبارات کلیدی اصلی بهتر هستند. اما حقیقت این است که سئو کردن این کلمات راحت‌تر است.

در واقع با استفاده از این عبارات، می‌توانید سریع‌تر رتبه بگیرید و در صفحه اول گوگل قرار بگیرید همچنین در صورت رضایت کاربران از محتوای شما می‌توانید با کلمات کلیدی کوتاه‌تر هم رتبه بالا بگیرید. با استفاده از سئو و بهینه‌سازی تعدادی کلمه کلیدی دم دراز یا لانگ تیل در یک حوزه مشخص، می‌توانید بسیاری افراد را با هزینه کمتر و به سرعت به سمت وبسایت خود هدایت کنید.

معنی اصطلاح کپی رایتینگ سئو چیست؟

به راحتی می‌توان آن را به عنوان نوعی بهینه‌سازی محتوا یا سئوی محتوا توصیف کرد. با استفاده از کپی‌رایتینگ سئو، شما می‌توانید محتوایی را تولید کنید که در آن لیست کلمات کلیدی مهم برای جلب توجه کاربران و موتورهای جستجو به طور همزمان در نظر گرفته شده باشد. به عبارت دیگر، شما محتوایی را به ارمغان می‌آورید که هم برای گوگل قابل فهم است و هم به گونه‌ای است که کاربران علاقه‌مند به خواندن آن هستند و آن را به دیگران معرفی می‌کنند.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 1 =

اسکرول به بالا