برای بالا بردن امنیت سایتم چیکار کنم؟

برای بالا بردن امنیت سایتم چیکار کنم؟

 بالا بردن امنیت سایت برای تمام صاحبان کسب‌وکار و مالکان سایت اهمیت زیادی دارد که در هنگام توسعه سایت خود با ارور حمله‌های سایبری مواجه نشوند. موضوع وبسایت از هر نوعی که باشد جهت حفظ سرمایه و اعتماد کاربران به امنیت زیادی نیاز دارد. برای پیشگیری از هک‌شدن و سرقت اطلاعات صفحه باید اقداماتی در این زمینه انجام شود.

هدف بیشتر رخنه‌های امنیتی، سوءاستفاده از وب سرور برای دست‌یابی به منافع خود است. گاهی هکر‌ها اقدام به راه‌اندازی یک Email Relay جهت ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی می‌کنند که این هک‌ها توسط اسکریپت‌های از‌قبل تعیین‌شده انجام می‌شود. اسکریپت، تمام سایت‌های امنیتی را پیدا می‌کند تا به هدف نهایی خود دست پیدا کند. افزایش امنیت سایت، فرآیندهای پیچیده‌ای دارد که در این مقاله، نکاتی جهت افزایش ایمنی صفحه آموزش داده می‌شود.

منظور از امنیت سایت اینترنتی چیست

بالا بردن امنیت سایت شامل اقداماتی است که جهت حفاظت از سایت در برابر حملات سایبری و هکرها انجام می‌شود. این امنیت همیشه ازطریق اقدامات بیرونی اتفاق نمی‌افتد گاهی نگهداری فایل‌های مهم در سایت سبب اخلال امنیتی آن می‌شود. این اقدامات می‌تواند شامل نصب نرم‌افزارهای حفاظتی، استفاده از پسوردهای قوی، آگاهی از خطرهایی مانند ایمیل فیشینگ و حفظ امنیت درگاه پرداخت باشد.

راهکارهای بالا بردن امنیت سایت

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و آموزش‌های گسترده در این زمینه، هکرها نیز از روش‌های جدیدی جهت پیداکردن اطلاعات سایت‌ها و ایجاد اخلال در ایمنی سایت پیدا می‌کنند. اولین قدم مهم برای افزایش ایمنی سایت، بکاپ‌گرفتن از تمامی اطلاعات است. در ادامه، روش‌های عملی جهت حفظ اطلاعات محرمانه ارائه می‌شود.

انتخاب سرویس میزبان سایت امن

استفاده از سرویس هاست امن جهت میزبانی سایت در تأمین و افزایش امنیت اهمیت زیادی دارد. قبل‌از انتخاب هاست باید از تهدیدهای سایبری و حفظ صفحه در مقابل هکرها اطمینان حاصل کرد زیرا اگر ارائه‌دهنده سرویس میزبان به‌خوبی مدیریت نشود نمی‌تواند باعث ایمنی سایت شود. انتطاراتی که باید از شرکت ارائه‌دهنده خدمات هاست داشت عبارتند از داشتن برنامه فایروال سخت‌افزار، نرم‌افزار، شناسایی بدافزار، پشتیبانی از پروتکل سیستم امنیتی SSL، کاهش حملات دیداس و آنتی‌ویروس.

راه اندازی گواهی امنیتی SSL در سایت

این گواهی از اطلاعات کاربران در صفحه محافظت می‌کند. آدرس سایتی که SSL دارد باعث اعتماد مخاطب می‌شود. این گواهی با رمزنگاری به‌وسیله الگوریتم‌ها از سرقت اطلاعات محافظت می‌کند. بنابراین، با اجرای استاندارد یک رمز قوی می‌توان از صفحه‌های نیازمند احراز هویت محافظت کرد.

استفاده از آنتی ویروس معتبر برای حفاظت از سایت

استفاده از سیستم عامل، نرم‌افزار معتبر به‌جای نسخه کرک‌شده و فایروال قدرتمند از روش‌های اساسی جهت افزایش ایمنی سایت محسوب می‌شود. توسط فایروال می‌توان میزان ترافیک ورودی به HTTPS را از حمله‌های سایبری حفظ کرد. با نصب برنامه وب فایروال روی سایت، این برنامه باعث می‌شود تا اشخاص از راه فایروال به سرور سایت دسترسی پیدا کنند.

دریافت افزونه از منبع اصلی برای بالا بردن امنیت سایت

برای امنیت وردپرس و سیستم‌های مدیریت محتوا استفاده از منبع غیراصلی باعث می‌شود تا انواع بدافزارها و اسپمرها روی ایمنی سایت تأثیر منفی بگذارند. به همین علت باید افزونه را تنها از منبع اصلی دریافت کرد.

استفاده از درگاه پرداخت امن در سایت

تراکنش‌های تقلبی و مغایرت از خطراتی است که بیشتر کسب‌وکارهای اینترنتی را تهدید می‌کند. انتخاب درگاه پرداخت مطمئن که دارای تسریع در پاسخ‌گویی و برخورداری از پشتیبانی 24 ساعته باشد می‌تواند درزمینه انتخاب آن و افزایش ایمنی سایت کمک‌کننده باشد.

بالا بردن امنیت سایت با به روزرسانی نرم افزار ها

این امر برای سیستم عامل سرور میزبان و نرم‌افزارهای سایت مانند CMS وFORUM نیز حکم می‌کند. وجود حقره‌های امنیتی در نرم‌افزارها باعث می‌شوند تا هکرها جهت سوءاستفاده از آن‌ها به سرور رخنه کنند زیرا تمام سازنده‌های نرم‌افزار جهت جلوگیری از حملات هکرها به سایت، حفره‌های امنیتی در محصولات خود را به‌روز می‌کنند. درصورت استفاده از میزبان مدیریت‌شده، آن‌ها تمام موارد امنیتی را جهت نگهداری از سرویس به‌کار می‌برند.

کدگذاری درست در سایت

عملیات Cross site scripting زمانی به اجرا در می‌آید که فرد حمله‌کننده تلاش می‌کند تا با افزودن کدهای اسکریپت JavaScript به وب، کدهای تخریب‌گر را برای بازدیدکننده سایت اجرا ‌کند. به همین علت در زمان طراحی فرم‌ها باید اطلاعات به‌درستی کدگذاری شوند و از ارسال کدهای ساده HTML پیشگیری کرد.

بهینه کردن پیام های خطا  برای بالا بردن امنیت سایت

ابتدا باید توجه کرد که پیام‌های خطای سایت، ارائه‌کننده چه اطلاعاتی به کاربران هستند. به‌عنوان مثال، درصورت استفاده از فرم لاگین برای بخش مدیریت، اگر اطلاعات کاربری به اشتباه وارد شود پیامی مانند (رمز عبور یا نام کاربری اشتباه است) به‌نمایش در می‌آید. در پیام خطای خود نباید به‌صورت دقیق مشخص کرد که چه اطلاعاتی نادرست هستند زیرا هکرها از این روش اطلاعات را خیلی سریع پیدا می‌کنند.

برای مثال، اگر هکر تا هنگام انجام عملیات Bruteforce، اطلاعاتی مانند نام کاربری و پسورد مدیریت را به‌دست آورد. بعد از چند بار تلاش توسط پیام خطایی که نمایش داده می‌شود متوجه خواهد شد که نام کاربری را درست وارد کرده و فقط رمز عبور را اشتباه حدس زده است. مدت زمانی که تمرکز خود را برای پیداکردن پسورد می‌گذارد باعث می‌شود در مدت‌زمان کم‌تری اطلاعات را به سرقت ببرد.

چه حمله هایی امنیت سایت را تهدید می‌کنند

یکی از این حمله‌ها ، بروت فورس است که در آن هکر تلاش می‌کند با ترکیب‌های گوناگون، رمز عبور را پیدا کند. این روش توسط بدافزارها انجام می‌شود. اکانت موردنظر ممکن است متعلق به ادمینی باشد که به تمام اطلاعات سایت دسترسی کامل دارد. این موضوع به‌صورت کلی، ایمنی سایت را تهدید می‌کند و باعث نابودی آن می‌شود.

فیشینگ‌ها یکی از روش‌های محبوب هکرها هستند. در این روش، هکر با ایجاد صفحه جعلی، اطلاعات حساس کاربر را به سرقت می‌برد. به‌عنوان مثال، با جعل صفحه پرداخت بانک به تمام اطلاعات بانکی دست پیدا می‌کند.

بدافزار، نرم‌افزاری تخریب‌گر است که سبب آسیب‌های جبران‌ناپذیر به سیستم بازدیدکنندگان و ساختار سایت می‌شود. باج‌افزارها با قرارگیری در سایت سبب از دسترس خارج‌شدن آن می‌شوند. هکر با درخواست مبلغی از صاحب سایت در ازای برگرداندن وب‌سایت از او باج می‌گیرد. هیچ تضمینی جهت برگشت سایت بعد از پرداخت مبلغ وجود ندارد.

در حملات دیداس، هکرها با ارسال ترافیک غیرواقعی به سایت سبب اشغال‌شدن پهنای باند آن می‌شوند. در نتیجه، بازدیدکنندگان واقعی نمی‌توانند به صفحه دسترسی داشته باشند. در حمله مرد میانی، هکر به‌طور غیرمجاز در ارتباط 2 سیستم قرار می‌گیرد. امکان دارد این ارتباط بین بازدیدکننده و سایت باشد که تمام اطلاعات محرمانه کاربر را افشا می‌کند.

جمع‌بندی

برای بالا بردن امنیت سایت علاوه‌بر راهکارهای ارائه‌شده، پشتیبان‌گیری به‌صورت مداوم نیز از مهم‌ترین نکات در افزایش ایمنی سایت است. به‌عنوان مدیریت یک سایت یا صاحب مشاغل برای افزایش امنیت صفحه باید تمام روش‌های امنیتی را درنظر گرفت. این موضوع سبب اطمینان کاربران و پیشرفت کسب‌وکار خواهد بود. برای تست امنیت باید از یک تست نفوذ استفاده کرد کهAPL  را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 45 = 48

اسکرول به بالا